شرکت چرم مقصود

نگهداری چرم


چگونه با نگهداری بهتر از چرم طبیعی طول عمر آن را افزایش دهید ؟


چرم يکي از موادي است، که با آن مي‌توان کاپشن، باراني، ژيله، کلاه، کفش، دستکش، کمربند و کيف دوخت و اين روزها با انواع رنگ‌ها و جنس‌ها در بازار ايران موجود است.
چرم هميشه ماده اوليه گراني بوده و دوخت آن نيز مهارت زيادي مي‌طلبد بنابراين هميشه محصولات چرمي بسيار گران بوده‌اند. وقتي چرم مي‌خريد، خيالتان راحت است که سال‌ها بدون دغدغه از فرسوده شدن، مي‌توانيد از آن استفاده کنيد. با اين حال، نگهداري محصولات چرمي هم نکته‌هايي دارد که اگر آنها را در نظر داشته باشيد، طول عمر لباس و کيف و کفش خود را بالا برده‌ايد. براي نگهداري بهتر چرم به نکات زير توجه کنيد:
محصولات چرمی را جلوی نور خورشید نگذارید
نور خورشید باعث خشک شدن چرم شده و آن را شکننده می‌کند. اگر این اتفاق افتاد چرم شما ترک‌خورده و خراب می‌شود. هرگز نگذاريد چرم به مدت زياد آفتاب بخورد. براي نگهداري چرم در خانه، آن را در کمدي دور از آفتاب و گرد و خاک قرار دهيد.

در محیط خشک و خنک نگه‌ دارید
اگر اجازه دهید روی چرم شما کپک رشد کند کپک چرم شما را فاسد خواهد کرد. وسایل چرم خود را در محیط خیس یا مرطوب قرار ندهید، این محیط‌ها می‌توانند باعث رشد کپک روی چرم شوند.

از وسایلی که باعث برش یا سایش می‌شوند دور نگه‌ دارید
زمانی که چرم آسیب ببیند دیگر راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. به یاد داشته باشید شما تنها می‌توانید تا حدی مراقب باشید، پس زیاد خودتان را اذیت نکنید. سعی کنید چرم خود را نزدیک چیزهایی که ممکن است به آن آسیب برسانند نبرید.

افزودن رطوبت به چرم
اگر متوجه شدید چرم شما در حال خشک شدن است زمان آن رسیده تا کمی به آن رطوبت اضافه کنید. یک واکس یا کرم مخصوص چرم تهیه کنید. اگر می‌توانید با تولیدکننده تماس بگیرید تا بهترین محصول پیشنهادی او را تهیه کنید. روغن‌ها و واکس‌های زیادی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند خشکی و ترک‌های روی چرم را کاهش دهید.

شکل ظاهری کیف را حفظ کنید
اگر براي مدتي نمي‌خواهيد از کیف ها و وسايل و لباس‌هاي چرمي خود استفاده کنيد، داخل آن را با روزنامه پر کنيد تا شکل ظاهري آن آسيب نبيند.

لکه های روی چرم را تمیز کنید
اگر ماده‌اي روي چرم ريخته که با دستمال خشک پاک نمي‌شود، با کف شامپو بچه و يک اسفنج، به آرامي روي سطح چرم بکشيد و لکه را پاک کنيد و بعد با يک دستمال خشک، چرم را خشک کنيد. (توجه داشته باشید که این کار بر روی هر نوع چرمی امکان پذیر نیست). اگر لکه‌اي خيلي عميق روي چرم درست شده، سعي نکنيد هر طور شده آن را از بين ببريد چون ممکن است به خود چرم آسيب بزنيد.

هميشه چرم را خوب گردگيري کنيد
اگر گرد و خاک روي چرم بماند، به مرور زمان آن را خراب مي‌کند.

اگر لباس چرمي داريد، مراقب باشيد که روي آن عطر يا اسپري نپاشيد
عطر و اسپري موادي دارند که باعث مي‌شود برخي از مواد روي سطح چرم فرآوري شده حل شود و آن را خراب مي‌کند.

بهتر است چرم را شب خوب واکس بزنيد
چرم را بعد از واکس زدن در جايي دربسته بگذاريد و تا صبح نگه داريد. چرمي که تازه واکس خورده و هنوز واکس به خوردش نرفته به سرعت در طول روز گردوخاک را به خود جذب مي‌کند و صدمه مي‌بيند، علاوه بر اين، رنگ چرم نيز تيره و کدر مي‌شود.

چرم را آویزان کنید
اگر چرم را آویزان نکنید، بعد از مدتی شکل اولیه خود را از دست می دهد و تغییر شکل نیز دیگر قابل برگشت نیست. برای نگهداری چرم دمای ٢٥ تا ٣٠ درجه مناسب ترین دما به شمار می آید.