شرکت چرم مقصود

معرفی چرم

چرم چیست؟


چرم : ماده اي است كه از دباغي پوست خام حيوانات، مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و … توليد مي¬شود. دباغی به فرآیندی اطلاق می شود که طی آن پوست فسادپذیر حیوانات را در مواد شیمیایی و گیاهی متفاوتی می خیسانند تا دوام بیابد. در نتیجه پوست به یک ماده ی طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می شود.چرم ماده¬اي مهم با استفاده¬هاي مختلف مي¬باشد. استفاده اصلي آن در صنعت كفاشي و سراجی است

انواع چرم


چرم از دیدگاه کلی به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند
انواع چرم طبیعی با توجه با توجه به منشأ آن به سه دسته ی زیر تقسیم می شود
• چرم حیوانی از پوست حیوانات به دست میاید. این حیوان می‌تواند: گوسفند، گاو، بز، شترمرغ، مار و ... باشد.
• چرم انسانی شرکتی در انگلیس، مطایق قرارداد با افراد داوطلب، پس از مرگشان با پوست آنها کمربند، کیف و کفش از چرم انسان (پس از انجلم عملیات لازم بر روی پوست) تولید می‌کند و با قیمت بالا به صورت محدود به فروش می‌رساند
• چرم گیاهی با استفاده از عناصری که در پوست تنه و میوه برخی درختان یافت می‌شوند، تهیه می‌شود. این نوع چرم، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای‌ست که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست بازمی‌گردد. چرم گیاهی در آب پایدار نیست؛ بی‌رنگ می‌شود و اگر پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد.

چگونه چرم طبيعي را از چرم‌ مصنوعي تشخيص دهيد؟

1. لبه چرم
لبه های کیف را چک کنید. کیف های چرم طبیعی معمولا دارای لبه های ضخیم هستند در حالی که کیف های چرم مصنوعی دارای لبه های پلاستیکی می باشند. لبه های کیف چرم طبیعی نقاشی شده یا مخفی شده نیستند .

2. بافت و طرح روی چرم
به طرح روی چرم دقت کنید، چرم طبیعی دارای طرح غیر تکراری و منحصر به فرد است. اگر روی چرم طرح تکراری و قابل دنبال کردن دیدید، مطمئنا طرح پرسی و چرم مصنوعی است. (البته در موارد زیادی چاپ پرسی بر روی چرم طبیعی هم انجام می شود).

3. ضخامت ناهمگن
هنگامی که به قسمت ‌های مختلف چرم طبیعی دست بزنید چرم یک دست نیست، یعنی بعضی جاها نازک است و بعضی جاها ضخیم‌. چون قسمت ‌های مختلف پوست دام ضخامت‌ های متفاوتی دارد. در حالی که چرم مصنوعی چون با دستگاه درست می‌ شود، کاملا یکدست است.

4. تست خیس کردن با آب
چرم اصل رطوبت را به خود جذب می کند در حالی که چرم مصنوعی هرگز آب را به خود جذب نمی کند و به جای آن آب بر روی آن باقی می ماند.

5. تست شعله
چرم طبیعی به سادگی آتش نمی گیرد، تغییر شکل نمی‌دهد و اگر تست شعله را تا مرحله سوختن پوست ادامه دهید بوی وحشتناکی مانند سوختن مو می دهد. لازم به ذکر است که چرم مصنوعی چون از پلاستیک تهیه شده است، در معرض حرارت به سرعت جمع شده، تغییر شکل داده و بوی سوختن پلاستیک می دهد.

6. چک کردن جنس پشت چرم
پشت چرم را نگاه کنید؛ این کار هنگام خرید پارچه بسیار آسان است، اما با کیف، کاپشن، دستکش و دیگر محصولات چرمی که دارای آستر هستند چه کنیم؟ به درزهای دوخت دقت کنید، پشت چرم طبیعی پرز دار است، در حالی که پشت پارچه های مصنوعی به صورت شبکه ای با نخ دوخته شده است،

7. بوی چرم
روش بعد بوی محصول است. چرم طبیعی دارای بوی خاص خودش است که محصولات اصلی از طریق این بو قابل شناسایی هستند. اما بازهم احتمال ساخت عطرهای مصنوعی برای بودار کردن چرم های مصنوعی وجود دارد بنابراين نمي‌توان به طور قطعی از روي بو، چرم طبيعي را تشخيص داد.

8. حس لمس چرم
یکی از مهمترین نشانه‌ها برای تشخیص چرم مرغوب و طبیعی حس لمس آن است. چرم طبیعی همانند یک پوست واقعی برخلاف چرم مصنوعی حسی گرم به دست منتقل می‌کند. چرم مصنوعی سرد تر و سخت تر است. چرم طبیعی که عملیات کمتری روی آن انجام شده است نرم تر از نمونه های پروسس شده است و کیفیت بالاتری دارد.

9. برچسب چرم
اول اینکه محصولات چرم طبیعی دارای نشان یا مهر نشان دهنده ی طبیعی بودن چرم به کار گرفته شده در تهیه ی محصول هستند. اما اگر چرم مصنوعی تولید می شود، برچسب تقلبی هم تولید می شود!! تمام برندها از این قانون پیروی می‌کنند و تنها در صورتی که محصول کاملا چرم طبیعی باشد از این تگ ها استفاده می‌کنند. با این حال باید موارد بعدی را نیز در نظر بگیرید تا به جز تشخیص چرم طبیعی ، تشخیص دهید که برند نیز اوریجینال و اصلی است.

10. قیمت چرم
چرم طبیعی بسیار گرانقیمت تر از انواع چرم مصنوعی است. اما بازهم ممکن است افراد سودجو چرم های مصنوعی را به قیمت چرم های طبیعی به فروش برسانند.

11. خرید از فروشگاه معتبر
اول و مهم تر از همه این است که از فروشگاه های معتبر چرم خریداری کنید که شناسنامه ی چرم را نیز همراه محصول در اختیارتان قرار می دهند. (در غیر اینصورت حتي ممكن است چرم هاي فوق از پوست حيوانات حرام يا حيوانات حلال، با ذبح غيراسلامي باشند).